Parempoolne valik Eestile
Seisame uue poliitilise ajastu lävel. Demokraatia, turumajanduse ja innovatsiooni võidukäik möödunud kümnenditel parandas inimeste elukvaliteeti kõikjal maailmas. Eestil läks samuti hästi, me taastasime oma rahva vabaduse ning ehitasime üles kaasaegse, lääneliku ja jõuka riigi. Viimaste aastate poliitikas on pandud seni Eestile edu toonud väärtused kahtluse alla. Lähiaastate peamine valik on, kas suudame vabaduse ja heaolu teel jätkata või mitte.
Meie, allakirjutanud Isamaa erakonna liikmete jaoks on valikud selged.
Seisame vabaduste kaitsel
Parempoolsetena on inimese põhivabaduste kaitse meie jaoks poliitikas kesksel kohal. Vabadus ja riigi sekkumine ei välista teineteist, sest üksikisiku vabadus on tänapäeva maailmas võimatu, kui seda ei taga riik. Eesti peab hea seisma selle eest, et üksikisiku vabadused on igal ajal tagatud ja kaitstud. Kaasaegne maailm on toonud uusi riske, kuid turvalisuse kindlustamine ei tohi käia vabaduste piiramise hinnaga.
Rohkem vastutust inimestele endile
Rohkem vabadusi eeldab ühtlasi vastutuse suuremat usaldamist inimestele endile ja eraalgatusele. Haritus, kultuursus ja avar silmaring suurendavad igaühe arusaama vabaduse ja vastutuse seosest ning aitavad inimestel teha vastutustundlikke valikuid enda ja kogukonna jaoks. Haritud kodanikud, kes on avatud uuele, oskavad käituda keskkonnasäästlikult ja majanduslikult vastutustundlikult, kohanevad kiiresti muutuvas maailmas ja viivad Eesti riiki edasi. Peame õigeks omavastutuse suurendamist tervishoius, millega kaasneks suurem konkurents ja erainvesteeringud valdkonda.
Uuendusi ei tohi karta
Eesti kiire arengu on taganud meie inimeste ettevõtlikkus, soov edasi liikuda ja julgus katsetada. Meie eduloo jätkumise tagab see, kui oleme avatud uuendustele ja otsime lahendusi kaasaegsetele probleemidele. Parempoolsetena suhtume me avatud meelega uutesse tehnoloogiatesse ja ärimudelitesse, mis loovad uusi võimalusi ja töökohti. Kapseldumine vanasse ja halvustav suhtumine teistesse lõikavad meid ära sõpradest ja võimalustest ning pidurdavad meie arengut.
Avatud majandus kasvatab jõukust
Heaoluühiskonna eelduseks on vaba ja tugev majandus. Eraomand peab olema kaitstud. Ettevõtlikkus on väärtus, mille kaitsmisega tuleb pidevalt tegeleda. Eesti jõukuse kiire kasv on võimalik vaid vaba konkurentsi ja rahvusvahelistumise edendamisega. Ettevõtluse ülesanne on teenida tulu ning pakkuda inimestele tööd. Raamid selleks tuleb luua riigil. Parempoolsetena seisame vastu riigi sekkumisele ettevõtlusse ja riigiosalusega ettevõtete domineerimisele vaba konkurentsi üle.
Lihtsad ja madalad maksud
Maksusüsteem peab olema ühetaoline, arusaadav ja ettevõtjatele jõukohane. Raamatupidamislikust ettevõtluskeskkonnast tuleb liikuda vaba konkurentsi soodustava ettevõtlusruumi poole. Meid ei vaimusta nn “euro-usinus” ning leiame, et Eesti peab ise kujundama enda tingimustele sobiva maksusüsteemi. Suurem koostöö Euroopa Liidu riikide vahel on oluline, kuid see peab innustama vastutustundlikku eelarvepoliitikat ja maksude vähendamist, mitte vastupidi.
Tark riik soodustab tarka rännet
Oluline on seista Eesti omapära ja kultuuri eest. Kaasaegne rahvuslus põhineb eelkõige inimeste kuuluvustundel, mitte niivõrd etnilisel päritolul. Eestlaseks võib nii sündida kui saada, kuid oluline on eestlaseks jääda. Piiririigina ei saa Eesti endale üksiolemise vaadet lubada. Ränne on vabas maailmas loomulik ning konservatiivne poliitika ei seisne mitte sisserände eitamises, vaid targa rände soodustamises ja selle juhtimises Eesti majanduse ja julgeoleku huvidest lähtuvalt. Vaimult suur riik ei võitle enda mineviku ega oma rahvaga. Kõik juba Eestis elavad inimesed, sõltumata nende kodusest keelest, peavad tundma Eestit oma koduna. Peame kaasa aitama sellele, et need inimesed saaksid Eestile oma inimesteks.
Vähem ettekirjutusi ja keeldusid
Parimad valikud enda eluolu korraldamiseks langetab iga inimene ise. Eraelu, kodu ja perekond ei vaja riiklikke suuniseid – igaüks on nendes küsimustes vaba ise otsuseid langetama. Tuleb lõpetada püüded kõike reguleerida ning keeldude-käskude abil ühiskonnale kellegi tõekspidamisi peale suruda. Enamuse arvamus ei kaalu üles teiste inimeste vabaduste riivet. Riik peab kaitsma üksikisikut ebaõigluse eest ning tagama vähemuste õiguse täisväärtuslikule elule.
Eesti peab jääma kindlaks läänelikele väärtustele
Ajal, mil maailma majanduse ja poliitika kese kandub üha enam Itta, peame Eestis jääma kindlaks meile omastele läänelikele väärtustele. Nagu näitavad arengud mitmes Euroopa riigis, siis sellelt kursilt kõrvale kaldumine võib juhtuda kergemini ja kiiremini, kui keegi oleks osanud arvata. Parempoolsetena seisame selle eest, et tugev kodanikuühiskond, aus ja läbipaistev riigijuhtimine, sõltumatud institutsioonid ja sõnavabadus on Eestis jätkuvalt iseenesest mõistetavad ja au sees. Vaid nii tagame Eesti riigi stabiilse arengu ja oma rahva kindlustunde.
Parlamentarismi ei tohi mõtlematult lammutada
Taasiseseisvumise järgselt end sisse töötanud esindusdemokraatia on taganud Eesti stabiilse ja tasakaalustatud arengu – selle traditsiooni lammutamine oleks viga. Peame hoiduma populistlikest katsetest avada põhiseadust või kehtestada seadusi rahvahääletuse teel ning kindlustama esindusorganite (parlament, kohalikud volikogud) sisulist rolli riigi ja omavalitsuste juhtimisel. Poliitika põhivalikud on maailmavaatelised ning erakondade roll esindusdemokraatias on oluline. Kodanike valmidust end erakondlikult määratleda ei tohi alavääristada. Vastasel juhul muutub Eesti ametkondlikuks mugavusriigiks, kus puudub julgus suuri ja vahel ebapopulaarseid otsuseid langetada. Läbipaistev ja avatud riik on parim viis korruptsiooni ohjeldamiseks.
Õigusriik peab olema jõukohane
Igaühel peab olema jõukohane kaitsta oma huve kohtus ja seda vajadusel ka riigi vastu. Eesti seadused peavad kehtima igas kogukonnas ja igas olukorras. Samas vaba ühiskond aktsepteerib eksimusi ning kaitseb eksinu õigust teisele võimalusele. Riigi poolt inimeste eraelu puudutavate andmete kogumist tuleb piirata ning tagada selliste andmete kaitse.
Soovime aktiivselt seista ülaltoodud põhimõtete eest ning leida endale mõttekaaslasi ISAMAA erakonna liikmete ja Eesti avalikkuse seast. Selleks oleme otsustanud asutada ISAMAA erakonna liikmeühenduse Parempoolsed ning loeme end liikmeühenduse asutajaliikmeteks.
Asutajad
Olav Aarna
Henrik Aavik
Olev Allik
Reelika Alliksaar-Williams
Arvi Altmäe
Argo Annuk
Aare Arva
Jaan Audru
Henri Bubert
Merli Cruz
Evelyn Danilov
Ando Eelmaa
Sven Ehala
Linda Eichler
Kerli Elbrecht
Meelis Eldermann
Eero Elenurm
Jüri Ellram
Jevgeni Garmaš
Priit Hain
Anne Hansberg
Tõnis Hilep
Tiina Intelmann
Andres Jalak
Marleen Järvela
Friedrich Kaasik
Siim Kabrits
Kristjan Kaldmäe
Aive Kalev
Kaisa Kamarik
Mirjam Kamarik
Anneli Kannus
Kati Käpp
Mari Karja
Peeter Karm
Merike Käver
Siim Valmar Kiisler
Margo Klaasmägi
Helen Klaus
Marten Kokk
Anneli Kommer
Tõnis-Martin Kons
Kadri Kopli
Merle Krigul
Madis Kübar
Mihkel Kübar
Vello Kübar
Kaido Kukk
Kätlin Kuldmaa
Kati Kuusk
Rainar Laes
Jaanus Laidvee
Viljar Laidvee
Andres Laisk
Agu Laius
Andero Laur
Tiit Leier
Margus Leoste
Valjo Liivamägi
Mihhail Lotman
Indrek Luberg
Andres Lume
Arvo Maling
Georg Männik
Kristina Märtin
Tiit Matsulevits
Leonardo Meigas
Indrek Mettus
Aare Mihelson
Terje Mitt
Tiit Naber
Anne Nõgu
Sigrid Nuutre
Tiina Oraste
Heldi-Marin Ots
Priidu Pärna
Märt Piiskop
Teele Piispa
Pavel Pilman
Urmas Polli
Jaak Põlluaas
Mirko Pops
Harri Puskar
Taavi Rajur
Kaupo Rätsepp
Eleri Rattasepp
Birgit Remiküll
Aivar Reivik
Reelika Rikkand
Kristo Roosileht
Andrus Saare
Koit Saarevet
Tiit Salvan
Erik Sandla
Kaupo Sempelson
Henri Sepp
Igor Širai
Marko Tali
Marion Talli
Svea Talving
Raul Taul
Toomas Tauts
Marko Tiidelepp
Kadri Tillemann
Ela Tomson
Toomas Tõniste
Jan Trei
Kaisa Üksik
Kristjan Vanaselja
Priit Värk
Hannes Verlis