New Posts

IT-reformidega vassimine paljastas tuulelipu-valitsuse koostöövõimetuse

24 March, 2025

Parempoolsed peavad vastuvõetamatuks olukorda, kus alles alustav valitsus juba oma sõnu sööb: värske koalitsioonileppe esimene tõmmis lubab luua senise anarhia asemele ühe tervikliku riikliku IT-maja, aga vastutav minister ütleb, et sellist plaani pole.

„Koalitsioonileping lubab tõhusust ja kokkuhoidu, aga siis kuuleme, et kirjapandu ei vastagi tegelikele plaanidele. Kui kohe pärast leppe avalikustamist teatab Eesti 200 justiits- ja digiminister Liisa Pakosta, et ühtset riiklikku IT-maja ei tulegi, siis millest me üldse räägime?“ küsib Parempoolsete aseesimees Kristjan Vanaselja. “Kuidas saab nüüd uskuda teisi valitsusleppes esile toodud lubadusi? See on ju tuulelipu mentaliteet!”

Riik ei tohiks tema sõnul senise agressiivsusega sekkuda toimivasse IT-turgu. „Praegu vohab riigikapitalism. Riiklikke IT-maju on praegu seitse, loomisel on juba kaheksas. Selle asemel, et osta teenuseid erasektorist, võetakse arendajad ja spetsialistid otse palgale. Tulemus on kallis ja ebaefektiivne teenus, mis moonutab kõige tipuks ka tööturgu,“ selgitas Vanaselja. Peale selle pole võimalik neid arendusi eksportida – riiklikud IT-majad ei hakka looma eksporttooteid ja neid välisturgudele müüma, ehk et mingit tõuget majanduskasvuks neist ei teki.

Ta rõhutas, et toonane Majandusministeeriumi digiarengu asekantsler Luukas Ilves tegi suure vea, kui tema eestvedamisel loobus riik nõudest, et eurorahade IT-arendusteks kasutamisel tuleb tellida arendusteenuseid erasektorist. „See otsus tuleb tagasi pöörata. Selle asemel, et maksumaksja raha eest paisutada riiklikke IT-maju, tuleks riigil keskenduda targa tellija rollile ja hankida teenused erasektorilt.“

Parempoolsed leiavad, et praegune süsteem vajab jõulist ümberkorraldust. „Üks riiklik mammutorganisatsioon ei oleks vahest tõesti optimaalne. Meie ettepanek on tõsta olemasolevad kaheksa IT-maja kokku kaheks suuremaks,” sõnas Vanaselja. Esimene keskenduks tema selgitusel riigi infosüsteemide haldamisele ja avalike teenuste tellimisele – mitte ise arendamisele ja haldamisele. Teine toetaks aga kõigis IT-küsimustes julgeoleku- ja kaitsevaldkonna organisatsioone ning tagaks küberturvalisuse riigis.

„Valitsus peab lõpetama riigikapitalismi kasvatamise IT-sektoris ja viima ellu need muudatused, mille ta ise oma koalitsioonilepingusse kirjutas. Mis kaalu on üleüldse valitsuse lubadustel, kui nii süüdimatult vassitakse,” lisas Vanaselja.