New Posts

Nordica häving kinnitab riigikapitalismi elujõuetust

20 november, 2024

Täna teatas riiklik lennufirma Nordica plaanist tegevus lõpetada ja pankrot välja kuulutada, suure riigiettevõtte ebaõnnestumine tõendab vajadust teised suured riigifirmad aegsasti erastada.

Parempoolsed kutsuvad valitsust üles Nordica hoiatavast näitest õppust võtma ja riigifirmade erastamisega kiiresti edasi minema. “Riik ei pea maksumaksja raha eest erasektoriga konkureerima, võimaluse korral tuleb teenust osta vabaturult,” ütles Parempoolsete aseesimees Siim Kiisler. Ka Nordica erastamine võinuks õnnestuda, kui sellega oleks alustatud varem ja tegeletud süsteemsemalt.

Eesti majandus on Euroopa Liidu pikimas ja sügavaimas languses, inflatsioon on kiire, valitsus võtab igapäevakulude katmiseks järgmisel aastal 930 miljonit eurot laenu. Võlgu elamise ja ülekulutamise spiraalist välja tulekuks on ainus võimalus taastada majanduskasv, üks tee selleks on meelitada riiki investeeringuid. “Praegu tuleks aktiivselt tegeleda riigiettevõtete erastamisega,” rõhutas Kiisler. See tooks tema kinnitusel majandusse uusi erainvesteeringuid, aitaks kaasa majanduslanguse lõpetamisele ja teeks seeläbi pikas perspektiivis kogu ühiskonda jõukamaks.

Parempoolsed soovitavad just praegu, kui Eesti riigieelarve on suures miinuses, riigifirmade osaluste müümisega kiiresti edasi minna. “Olgugi, et erastamistest tekkiv raha ei paranda otseselt eelarvetasakaalu, on võimalik protsessi mõistlikult ette valmistades selle riigieelarvesse jõudvat osa suurendada. Näiteks Tallinna Sadama börsile viimisel jõudis riigieelarvesse koos dividendidega kaks kolmandikku tulust,” meenutas Kiisler.

Riigiettevõtted, millel pole Eesti jaoks strateegilist tähendust, tuleb täielikult erastada. Riigi toimimise seisukohalt kriitilise tähtsusega ettevõtete nagu Eleringi puhul tuleb suurema läbipaistvuse tagamiseks viia börsile nende firmade vähemusosalused. Riigi ainuomandisse peaksid kuuluma üksned strateegilise tähtsusega ja taristuettevõtted. See tähendab, et praegu riigile kuuluva 28 erineva ettevõtte seast tuleb erastamist alustada nendest firmadest:

Täielikult erastada:
• Teede Tehnokeskus (müügiprotsess tuleb lõpule viia, vajadusel hinda korrigeerida)
• Operail
• Eesti Post
• Eesti Loto
• Levira

Vähemusosalus börsile viia:
• Eesti Energia
• Elering
• Riigi Kinnisvara AS

Riigikapitalistlikku mõtteviisi harrastavad poliitikud on väitnud, et riigiettevõtete iga-aastaste dividendimaksete kadumine riigieelarvest teeb erastamise järel ühiskonda vaesemaks. “See ei ole tõsi. Ettevõtete börsile viimisest võime oodata enam kui kümne, mõnel puhul ka 20 aasta dividendimaksete mahus laekumisi, ehk siis selle loodetava tuleviku raha saab tuua praegusse hetke, kus me peame tegelema suure eelarvepuudujäägiga,” selgitas Kiisler. Börsil noteerimine vähendaks pealegi riigifirmade politiseeritust, neid juhitaks professionaalsemalt ja riik saaks dividenditulu ka edaspidi, aktsionärina.