Parempoolsed kutsuvad ettevõtlus- ja infotehnoloogiaminister Hendrik Terrast üles lõpetama poliitiliselt motiveeritud ja ettevõtte tegevust pidurdavat erikontrolli ning alustama viivitamata Eesti Posti erastamist.
„On äärmiselt totter, et ettevõtte ainuomanik – riik – õõnestab ise usaldust, mis on iga eduka äri selgroog. Eesti Post ei ole pankrotistumas, ettevõttel on tugev rahavoog ja plaan efektiivsuse kasvatamiseks. Omaniku esindajast minister on asunud ettevõtet ründama nähtavasti poliitilise tuntuse huvides, tehes sellega kahju nii ettevõttele, klientidele, partneritele kui ka töötajatele,” ütles Parempoolsete juhatuse liige Andrus Kaarelson.
Ettevõtte tegevuse jätkuvust ja jätkusuutlikkust kinnitab ka välise audiitori, PwC poolt väljastatud audiitori aruanne 2024. aasta majandustegevuse kohta. Tänavuse aasta esimese kvartali finantsandmed näitavad, et 2024. aasta esimese kvartali kahjum on asendunud soliidse kasumiga (3,1 miljonit eurot), mis näitab, et ettevõte ellu viidud kulukärbete programm kannab vilja. Samuti oli esimeses kvartalis tugev äritegevusest saadav positiivne rahavoog (2,87 miljonit eurot), mis on eelmise aasta sama perioodiga võrreldes pea kümnekordistunud.
„Kui ettevõttel ei ole likviidsusprobleeme, kui turuosa on keerulises olukorras säilitatud ja strateegiline arengusuund kaardistatud, siis ei vaja Omniva mitte kontrollimist, vaid vabadust tegutseda. Hinnanguliselt 400 000 eurot, mis kulub erikontrolli läbi viimisele, on ettevõtte jaoks mõttetu koormus ning maksumaksja raha raiskamine,” lisas Kaarelson. Ta rõhutas, et nähtavasti ministri tuntuse tõstmiseks ette võetud erikontroll tuleb lõpetada ja keskenduda ettevõtte juhtimisele traditsioonilisel moel – normaalse suhtluse kaudu nõukogu, audiitori ja juhatusega.
„Kui riik ei suuda olla professionaalne omanik, siis on aeg loovutada juhtimine neile, kes suudavad maksumaksja vara väärtust kasvatada, mitte seda hävitada. Omniva vajab stabiilsust ja strateegilist vaadet – mitte poliitilist õõnestamist,” ütles Kaarelson.
Parempoolsed näevad, et peale Eesti Posti tuleb – mõne firma puhul osaliselt – erastada veel suurem osa riigile kuuluvaid äriühinguid. Esimeses järjekorras tuleb alustada Levira, Riigi Kinnisvara, Eesti Loto ja Eesti Energia osaluste erastamisest või börsile viimisest.