New Posts

Eesti peab olema läbirääkimiste laua taga

3 märts, 2025

Nädalavahetuse sündmused joonivad alla vajaduse otsekohe tööle hakata: Eesti peab oma kodu korda tegema ja võtma Euroopa poliitikas senisest aktiivsema hoiaku.

“Me oleme kriisis. Nüüd ei ole peaministril enam aega puhkusele minna ega äratuskellade helinast rääkida,” ütles Parempoolsete juht Lavly Perling.

Ta rõhutas, et Eesti peab taastama oma diplomaatilise võimekuse, me peame olema edaspidi kohal kõigil aruteludel, kus pannakse paika meie tulevikku. “Ei olegi tähtis, miks meid pühapäeval laua taha ei kutsutud. Oluline on iga hinna eest seda edaspidi vältida. Siin on võtmekohal valitsuse süsteemne töö,” märkis Perling.

Kriis ei alanud Perlingu sõnul mitte eile, märke oli õhus juba nädalaid tagasi, kui USA president Donald Trump üle Ukraina ja Euroopa peade agressorriigiga läbirääkimisi alustas. “Eesti ei tohi olla maailmapoliitiline peenraha, me peame olema otsustajate seas, looma paremaid suhteid oma partneritega. See on meile omariiklusele eksistentsiaalselt oluline küsimus,” rõhutas ta.

Oma kodu korda tegemine algab Perlingu sõnul uuest hoiakust: kõrvale tuleb jätta kõik, mis pole seotud julgeolekuga, keskenduda ainult riigi kaitsele. “Ainult jõukas riik jääb püsima. On selge, et jõukus tuleb ainult edukast majandusest, mitte ümber jagamisest,” selgitas ta.

Kõige ebaolulise kõrvale jätmine tähendab Perlingu sõnul majandust pärssivate normide ja reeglite tühistamist, keskvõimu kulude automaatse paisutamise – indekseerimise – lõpetamist, odavale elektrihinnale suunatud riiklikku energeetikapoliitikat ja aktiivset diplomaatiat Euroopa ja USA suunal.

“Olgu eraldi väikesed ja tähtususetud, moodustavad kolm Balti riiki triona siiski märkimisväärse jõu. Me peame ka diplomaatias kõnelema ühel keelel, peame taas kord kogu Euroopale selgitama, kes me oleme, miks me oleme tähtsad kogu maailmajaole,” tõdes Perling. See tähendab nii tugevat majandust ja eeskujulikku riigikaitsesse panustamist kui ka pehmemaid sõnumeid, olgu need kultuuri või spordi vallast.

“Kõige ohtlikum on muutumine ääremärkuseks, tähtsusetuks valgeks laiguks idapiiril. Valitsuse töö on selle vältimine ja toimunu tagasi pööramine,” ütles Perling.