New Posts

Inimeste vaesumise eest vastutab iga Riigikogu liige isiklikult

29 november, 2024

Koalitsioon valmistab neil päevil ette “julgeolekumaksuks” nimetatavat maksutõusude paketti, juba uuel nädalal jõuab see Riigikogu ette teisele lugemisele. Parempoolsed kutsuvad parlamendiliikmeid üles maksutõuse maha hääletama.

“Iga ametivande andnud Riigikogu liige vastutab isiklikult nii talle mandaadi andnud valijate kui ka terve Eesti ees. “Julgeolekumaksuks” nimetatav maksutõusude pakett ei ole Eesti parimates huvides,” rõhutas Parempoolsete aseesimees Siim Kiisler.

Reedel selgus, et Eesti juba niigi rekordiliselt pikk ja sügav majanduslangus on jätkunud ka kolmandas kvartalis, mil majandus kahanes eelmise aasta sama perioodiga võrreldes 0,7 protsendi võrra, inflatsioon oli 3,5%. Eesti Panga hinnangu kohaselt halvendab nn Kolme sotsi koalitsiooni plaanitav maksutõus tuleval aastal majanduse olukorda veelgi, lükkab edasi taastumise ja süvendab inimeste vaesumist. “Riigikogu liikmed, ärge jätkake seda teed, ärge tehke Eesti peresid vaesemaks,” kutsus Kiisler parlamendi liikmeid riigimehelikkusele.

“Julgeolekumaksu” tegelik eesmärk on Kiisleri sõnul võimaldada Eestit riigiaparaadi jätkusuutmatut ülekulutamist, mida maskeeritakse julgeolekuvajaduste taha ja rahastatakse järsult tõusvate maksude abil. Järgmise nelja aastaga “julgeolekumaksu” egiidi all lisaks kogutavast maksurahast jõuab otseselt riigikaitsesse ehk Kaitseministeeriumi eelarvesse aga äärmiselt tagasihoidlik 27%. Samas maksab keskmist palka teeniv kahe lapsega pere tuleval aastal 1782 euro võrra rohkem makse kui mullu ehk kaotab ligi kümnendiku sissetulekust.

“Julgeolekumaksu” jõustudes on Kiisleri sõnul oodata ka administratiivset segadust ja ootamatuid lisakulusid. Maksutõusude haldamiseks peavad oma süsteemid ringi tegema näiteks Sotsiaalkindlustusamet, Töötukassat ja Tervisekassa, “julgeolekumaksuga” kaasuvate uute IT-arenduste raha on aga praeguse seisuga ette nähtud vaid Maksu ja -tolliametile.

Maksude tõstmise asemel tuleb praegu hoopis kulusid kärpida ja teha kõik selleks, et Eesti majandus taas kasvule pöörduks,” soovitas Kiisler valitsusele. “Püsikulude laenuga katmine ja maksude tõstmine ei saa kunagi olla jätkusuutlik. Eesti on kiire inflatsiooni toel kujunemas siinse piirkonna kõige kallimaks riigiks,” hoiatas ta. “Julgeolekumaksu” kehtestudes kahaneb meie toodete ja teenuste konkurentsivõime välisturgudel veelgi, kõik siinsed töötajad jäävad seeläbi vaesemaks, lisas ta.

Riigieelarve kulud tuleb Kiisleri sõnul majanduse võimekuse piiridesse kärpida ja sinna külmutada, ettevõtlust piiravaid regulatsioone ja norme jõuliselt vähendada.